W jaki sposób księgować rozliczenia VAT
OBRÓT | Do ewidencji podatku naliczonego, należnego oraz rozrachunków z urzędem skarbowym służą konta analityczne w obrębie rozrachunków publicznoprawnych. Ich struktura powinna być dopasowana do specyfiki działalności jednostki.
Podatek od towarów i usług jest podatkiem pośrednim, pobieranym na poszczególnych etapach obrotu gospodarczego, od produkcji po dostawę na rzecz finalnego nabywcy, którego konstrukcja opiera się na zasadzie neutralności. Umożliwia ona odliczenie (potrącenie) podatku naliczonego, zapłaconego w poprzedniej fazie obrotu w trakcie zakupu towarów/usług w prowadzonej działalności gospodarczej (stanowiącego komponent ceny tych dóbr) od podatku należnego, wynikającego ze realizowanej w danej fazie obrotu – sprzedaży ww. towarów/usług (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Powszechność VAT oznacza opodatkowanie tym podatkiem konsumpcji wszelkiego rodzaju towarów i usług, realizowanej w ramach (art. 5 ust. 1 ustawy o VAT):
- odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług na terytorium Polski (czyli krajowej sprzedaży),
- eksportu towarów,
- importu towarów na terytorium Polski,
- wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) za wynagrodzeniem na terytorium Polski,
- wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT).
W ujęciu ekonomicznym, VAT obciąża konsumenta (ostatecznego nabywcę towarów/usług, wykorzystującego zakupione dobra dla celów osobistych, niezwiązanych z działalnością gospodarczą), który nie ma możliwości przerzucenia ciężaru tego podatku na kolejne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta